انواع عسل و خواص شگفت انگیز آن ها

عسل نوعی ماده شیرین طبیعی است که به وسیله زنبورها از شهد یا از تراوش های قسمت های زنده گیاهان و یا از پسمانده شیره آن ها که توسط زنبورها از قسمت های زنده گیاهان جمع آوری شده، تولید می گردد؛ همان طور که گل ها از لحاظ اندازه، رنگ، شکل و بو با هم تفاوت دارند، شهد و گرده ای آن ها نیز متنوع است. برای همین انواع عسل که از شهد خاص هر گل به دست می آید از لحاظ ترکیبات، رنگ و بو و حتی خواص دارویی متفاوت می باشند .در بازار عسل هایی مختلفی موجود است که از شهد گل های مختلف با طعم و عطر خاص خود تولید شده اند. از بین انواع عسل، عسل های که بیش از بقیه رایج هستند و اکثر زنبوردارن آن ها را تولید می کنند به دو گروه عمده عسل تک گل و عسل چند گل(گیاه) تقسیم می شوند .البته عسل ها از نظر نوع تولید به سه نوع عسل طبیعی، تغذیه ای (شکری) و عسل مصنوعی تقسیم بندی می شوند.

عسل طبیعی

عسل یک محصول کاملا طبیعی است و زنبور از طریق یک سازوکار کاملا غریزی عسل را به عنوان ذخیره غذایی زمستان و پاییز خود ذخیره می کند. عسلی که در اثر تغذیه زنبور از شهد گل های طبیعی تولید شده باشد عسل طبیعی محسوب می شود .در مورد عسل طبیعی بحث های زیادی در بین عموم مطرح است و بسیاری از اطلاعات عموم مردم درست نیست. بسیاری از مردم معتقد هستند که عسل طبیعی به سختی پیدا می شود و همه زنبوردارها از شکر برای تغذیه استفاده می کنند.
در مورد عسل طبیعی باید این نکنه را در نظر داشته باشید که زنبوردارها در مواقع مشخصی از سال برای زمستان گذرانی و همچنین تحریک زنبورها برای تولید مثل بیشتر از تغذیه های کمکی مثل شکر و شربت های دیگر استفاده می
کنند اما این تغذیه ها تبدیل به عسل نمی شوند. در واقع این تغذیه به عنوان غذا به مصرف خود زنبور می رسد و در حجره های کندو ذخیره سازی نمی شود. مصرف شکر و شربت از نظر استاندارهای بهداشتی جهانی در صنعت زنبورداری به رسمیت شناخته شده است اما مصرف شکر حد و حدود مشخصی دارد و باید توسط زنبوردار مدیریت شود تا عسل تولید شده طبیعی محسوب شود. در صورتی که در فصل بهار و تابستان و در فصل شهد آوری که شهد در طبیعیت زیاد می شود و زنبورها شروع به ذخیره شهد به عنوان عسل می کنند جریان تغذیه مصنوعی قطع شود عسل تولید شده طبیعی محسوب خواهد شد و بدون هیچ نگرانی می توانید این عسل را مصرف کنید .


عسل تغذیه ای یا عسل شکری

در این نوع عسل که در حال حاضر بسیاری از عسل های بازار رو به خودش اختصاص داده زنبورهای عسل توسط شربت هایی از شیرین کننده های مختلف مانند شکر به صورت مصنوعی تغذیه می شوند و زنبورها در زمان کوتاه تری اقدام به ذخیره سازی عسل می کنند. این روش یک روش مرسوم در بین بسیاری از زنبوردارهاست و به خاطر افزایش مقدار تولید عسل و کاهش زمان تولید برای بعضی زنبوردارها جذابیت اقتصادی زیادی دارد. اما یک نوع روش تقلب محسوب می شود و به هیچ عنوان توصیه به استفاده و یا خرید این نوع عسل ها نمی کنیم. در عسل های شکری معمولا قندهای مضر مثل ساکارز بسیار بالاست و فقط از طریق آزمایشگاه های تخصصی می توان این نوع عسل را شناسایی کرد .

عسل مصنوعی

این نوع عسل که باز هم در بازار بسیار زیاد است بدون حضور زنبور در کارگاه های غیر مجاز توسط افراد سودجو ساخته می شود و توسط جوشاندن شکر و اضافه کردن اسانس های مصنوعی و طعم دهنده های شیمیایی ساخته می شود. این نوع عسل که در واقع عسل نیست و شیره مصنوعی است بسیار مضرر است و مواد سمی و گاها سرطان زا در داخل آن ها وجود دارد. یکی از نشانه های مهم این نوع عسل ها قیمت بسیار پایین آن هاست .

نکته مهم

<<پایین بودن قیمت عسل یکی از نشانه های غیرطبیعی بودن عسل است>>

عسل وحشی

عسل وحشی نوعی عسل طبیعی است که بدون دخالت زنبوردار و در طبیعت توسط زنبورهای وحشی ساخته می شود. این نوع عسل هیچ تفاوت معنی داری با عسل طبیعی ندارد ولی به خاطر باورهای غلط عمومی این عسل طرفداران زیادی دارد و به همین خاطر با قیمت هایی بسیار بالا فروخته می شود. باید دقت داشته باشید که به خاطر قیمت بالا و درخواست زیاد تقلب های زیادی هم در مورد این نوع عسل ها به وجود آمده است .

چرا عسل وحشی را توصیه نمی کنیم؟

عسل در اصل غذای زنبور برای فصل سرما و زمستان است و درست مانند مورچه های که در تابستان مشغول جمع آوری دانه برای فصل زمستان هستند زنبورها نیز شهد گل ها را به شکل عسل به عنوان غذای خود ذخیره می کنند. با این حال وقتی شکارچیان عسل وحشی به یک کندوی زنبوردر طبیعت برخورد می کنند معمولا کل این ذخیره غذایی را غارت می کنند و زنبورهای وحشی عملا ذخیره غذای زمستان خود را از دست می دهند و قطعا نابود خواهند شد . معمولا این نوع عسل به شکل کندوهای آویخته از یک شاخه درخت عرضه می شود که که متاسفانه بعضی افراد سود جود با روش هایی فریبکارانه زنبورهای
معمولی را مجبور به موم بافی دورشاخه های درختانی می کنند که خودشان بریده اند و در واقع این کندوها به صورت مصنوعی تهیه می شود و به عنوان عسل طبیعی و وحشی با قیمت های بالا فروخته می شود .

انواع عسل از نظر نوع گل
عسل تک گل

زنبورداران این نوع عسل را شهد یک گل خاص جمع آوری می کنند مثل: عسل شبدر، یا عسل آفتابگردان و سایر عسل ها؛ البته باید این نکته را مد نظر داشت که عسل تک گل خالص از بین سایر انواع عسل با مشکل زیادی به دست می آید؛ چرا که کنترل و پراکندگی زنبورها عملا غیر ممکن است. اما اگر یک منطقه وسیع بیشتر از یک پوشش گیاهی باشد عسل تولید شده در آن منطقه عطر و طعم آن گیاه را بیشتر از سایر گیاه های خواهد داشت. معمولا عسل های تک گل بین ۵۰ الی ۷۰ درصد از همان گل هستند و مخلوطی از سایر گیاه ها و گل ها هم در عسل های تک گل وجود دارد .

عسل چند گل یا چند گیاه

به این نوع عسل بعضا عسل چهل گیاه هم گفته می شود. در این نوع عسل زنبورها شهد را از روی چندین گل جمع آوری می کنند، مانند: عسل کوهستان، عسل مرکبات و انواع درختان دیگر؛ تولید عسل چند گل به نسبت عسل تک گل
راحت تر می باشد .بیشتر عسل های تولید شده در ایران عسل های چندگیاه هستند .

انواع عسل متناسب با زمان تولید

با توجه به گل های که در فصول مختلف سال رشد می کنند، می توان انواع مختلف عسل نیز تولید شود. برای مثال
الف) عسل بهاره
مانند: عسل مرکبات و عسل اقاقیا و درختان میوه که زنبور داران در اوایل بهار جمع آوری می کنند .
ب) عسل پاییزه
که تولید آن از اواسط تابستان تا اوایل پاییز صورت می گیرد .

انواع عسل متناسب با منطقه تولید

نوع عسل با توجه به پوشش گیاهی منطقه تولید آن برای مثال عسل گیلان یا عسل آذربایجان یا منطقه تولید در خراسان متفاوت می باشد؛ انواع عسل دارای رنگ های متفاوتی هستند، برای مثال عسل اقاقیا عسل بی رنگ است، اما عسل اسپرس زرد رنگ می باشد، همچنین عسل آویشن رنگ قرمز دارد .

بازگشت به صفحه اصلی

مهم ترین خواص عسل

معرفی عسل و خواص آن

لیست محصولات به صورت تفکیک شده

عسل ,های ,گل ,تولید ,نوع ,ها ,نوع عسل ,این نوع ,می شود ,می کنند ,عسل طبیعی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
majifm nimbotmeshki2021 sanihtm amirali0101 frektalsabz halehgrafik zbeydokht golnazcream marsview erlingerling